Як виростити помідори черрі на городі, на балконі і в будинку

 pomidory-cherryЦі симпатичні помідори нікого не залишать байдужими: діти люблять черрі за їх веселий і життєрадісний вигляд, кулінари – за тонкий аромат і можливість прикрашати ними і смак, і вигляд страв. Ну, а садівники раді можливості виростити на грядці або підвіконні дивовижний кущ, щільно обвішаний яскравими плодами.

Коли і як посіяти насіння томатів черрі

Неважливо, де ви збираєтеся посадити помідори – на грядці, вдома на підвіконні, у вазоні на терасі або балконі – в будь-якому випадку краще це зробити через розсаду.

Якщо у вас сонячне підвіконня або є біолампа, насіння можна сіяти вже у середині березня. Якщо ви не впевнені, що молоді рослини отримають достатньо сонця – перенесіть посівну на 1-2 декаду квітня.

Підготуйте плоский контейнер з поживним субстратом, найкраще підійде готовий з садового супермаркету. Щоб створити насінинам ідеальні умови – додайте у ґрунтосуміш перліт в пропорції 1:5 – ґрунт буде пухким, і молоді рослини отримають максимум кисню. На дні контейнера обов’язково повинні бути отвори для зливу зайвої води, так само важливий дренаж.

У ґрунті зробіть борозенки глибиною не більше пів сантиметра, розкладіть насіння і присипте таким же шаром зверху. Обережно полийте теплою водою через ситечко, щоб зернятка не спливли на поверхню, злегка ущільніть землю долонькою.

Контейнер поставте в тепле місце з температурою близько 25°С і накрийте прозорою поліетиленовою плівкою. У перші дні, поки не з’являться паростки, не рідше одного разу на день, відкривайте плівку і струшуйте конденсат – це вбереже ваші посадки від грибкових захворювань.

Як виростити здорову розсаду томатів черрі

Через тиждень або трохи більше, коли всі зернятка проростуть, перенесіть контейнер в помірно тепле місце з температурою 20-22°С і чекайте появи не менше 3 справжніх листочків.

Цей період дуже важливий для формування здорової розсади томатів черрі. Дотримуйтесь деяких правил, щоб рослини виросли життєздатними, красивими і врожайними:

рассада томатов черри

 • забезпечте розсаду сонцем – якщо його недостатньо, паростки витягнуться, будуть слабкими і незахищеними від шкідників та хвороб. Але і прямі сонячні промені в цей період небажані, так що притіняйте рослини, щоб вони не отримали опіків;
 • тепло так само важливе, особливо для коренів, так вони швидко розвиваються, добувають з ґрунту необхідне живлення. Тримайте розсаду на підвіконні над нагрівачем, відмінно зарекомендували себе і килимки-грілки (виставляйте температуру не більше 27-28°С, інакше коріння перегріється).
 • не дайте шансу чорній ніжці. Цьому небезпечному грибковому захворюванню легше запобігти, ніж перемогти. Поливайте розсаду помірно, тільки якщо верхній шар ґрунту підсох. Один раз на 3-4 дні корисний полив дуже слабким розчином марганцівки (буквально кілька кристалів розчиніть у літрі води, щоб вона була світло-рожевого кольору).
 • як тільки кожна рослинка сформує по 3-4 листочки, пікірують розсаду в окремі стаканчики об’ємом 250 мл. Не забувайте про отвір для води в кожному з них.

Зробіть у ґрунті ямку олівцем і пересаджуйте розсаду томатів, заглиблюючи стеблинку на кілька сантиметрів – так на ній утворюються додаткові корінці. Тепер полийте стаканчики теплою водою і поставте на світле місце з температурою близько 18°С. Не прагніть дати рослинам якомога більше тепла – помірно-теплі ідеальні умови для нарощування кореневої системи.

Підрослу розсаду раз на 2 тижні поливайте добривом(Біовіт,Верміситм). Будьте уважні при приготуванні розчину – концентрація повинна бути в 10 разів слабша, ніж для дорослих рослин.

Як виростити томати черрі на городі

У відкритий ґрунт рослини можна пересадити тільки тоді, коли мине загроза поворотних заморозків. У центральних і північних областях це друга середина травня. У східних регіонах, а також на Закарпатті, прогноз менш передбачуваний, так що орієнтуйтеся на локальні прогнози. Загальним правилом може бути досягнення температури ґрунту 5-7°С, а середньодобової – близько 15°С.

томаты черри в огородеЯкщо ви виростили здорову розсаду, вона без проблем приживеться на городі, варто лише створити для цього сприятливі умови:

 • грядку підготуйте заздалегідь – розрихліть на глибину не менше 15 см, внесіть компост або інші живильні компоненти у залежності від складу ґрунту;
 • вибирайте похмурий безвітряний день для перевалки рослин із стаканчиків;
 • висаджуйте розсаду у ямки глибиною близько 5-7 см так, щоб приблизно одну третину стебла заглибити в ґрунт;
 • дотримуйтеся схеми посадки 50 см х 70 см для високих індетермінантних сортів, щоб кожна рослина мала достатню площу живлення і добре освітлювалася сонцем. Для детермінантних томатів буде достатня площа 40 см х 50 см;
 • після посадки рясно полийте томати черрі.

На городі зазвичай висаджують високі сорти – через 50-70 днів після посадки вони досягнуть 1,5 – 2 м у висоту. Підготуйте для них опори і поставте їх біля рослин, коли вони підростуть до 30-40 см.

Щоб виростити багатий урожай помідорів черрі, їх потрібно підгодувати:

 • через 10 днів після висадки на город, коли рослина вже вкорениться, полийте її настоєм коров’яку у співвідношенні 1 частина до 10 частин води;
 • 2-3 рази за сезон, але не частіше ніж раз на 12-15 днів, підгодуйте грядки .

Протягом усього сезону своєчасно пасинкуйте томати, розпушуйте ґрунт, мульчуйте грядки, захищайте їх від хвороб – догляд нічим не відрізняється від звичайних ґрунтових помідорів.

Особливості вирощування томатів черрі на балконі

томаты черри на балконеПоласувати смачними плодами можна значно раніше, виростивши помідори черрі у вазоні на балконі або на лоджиїї. В цьому випадку можна не чекати середини травня і висадити розсаду в квітні, коли часті сонячні теплі дні. Якщо очікуються заморозки, ви зможете занести рослини в дім і вберегти їх від пошкодження.

На балконі оберігайте томати черрі від сильного вітру, особливо, якщо ви посадили в’юнкий сорт. Захищайте їх від прямих сонячних променів – притіняйте світлої шторою або ширмою.

Відмінності в умовах вирощування у вазоні або відкритому ґрунті обумовлені тільки розміром площі живлення. В городі коренева система помідора нічим не обмежена, а на балконі скута розмірами горщика.

Щоб усунути цей дисбаланс, доведеться допомогти горщиковому томату черрі:

 • Вибирайте досить об’ємний горщик – не менше 5 л, а краще 8 л.
 • Ґрунтосуміш повинна бути багатою – підійде композиція з дернової землі, компосту, торфу і піску в співвідношенні 3:2:1:1.
 • Поливайте рослину регулярно – якщо пропустити полив, а потім дати багато води, плоди розтріскаються.
 • Підгодовувати рослину потрібно кожні 2 тижні. Вибирайте комплексні мінеральні добрива або підгодівлі для квітучих рослин. Не перестарайтеся з концентрацією – дотримуйтесь інструкції. Перші підживлення робіть менш концентрованими, ніж зазначено (розбавляйте рекомендований розчин вдвічі).

Ще на етапі вирощування розсади потрібно подбати про красу куща – адже ви хочете не тільки збирати яскраві плоди, але й милуватися гармонійною формою рослини. Коли помідор досягне висоти близько 20 см, прищипніть його верхівку, щоб дати поштовх для росту бокових пагонів.

Як допомогти кімнатному помідору черрі бути красивим і рясно плодоносити?

комнатный помидор черриДля вирощування у приміщенні особливо підійдуть скоростиглі сорти. Посійте насіння в лютому, і вже на початку квітня у вас в кімнаті виросте повноцінний кущ з яскравими плодами.

Доглядайте за кімнатним черрі так само, як і за балконним – посадіть в просторий вазон з живильною сумішшю, вчасно поливайте і підгодовуйте. Але є і деякі хитрощі, без яких не вдасться виростити гарний плодоносний кущ:

 • розташовуйте рослини тільки в добре освітлених місцях – біля південних, східних чи західних вікон;
 • у лютому-березні підсвічуйте томати додатковими джерелами (біолампами або лампами денного світла) – довжина світлового дня повинна бути не менше 12 год;
 • поливайте потроху, але часто – в квартирах дуже сухо, так що доведеться робити це через день.

Ну і найважливіше, що часто упускається з виду – вам доведеться побути «бджілкою», щоб дочекатися плодів домашніх помідорів черрі, адже більше нікому обпилити.

Візьміть в руки пензлик, наберіться терпіння, і обережно торкайтеся ним до тичинок кожної квіточки. Запилена квітка через день-два покаже себе – відігне пелюстки назад. Якщо цього не станеться – повторюйте запилення. Пилок рослин дозріває вночі, так що процедуру запилення проводьте вранці.

Щоб допомогти квіткам оплодотворитися, влаштовуйте в кімнаті протяги, періодично струшуйте стебла. Відмінно діє розчин борної кислоти – розчиніть 1 г порошку в 1 л води і обприскайте квітучий кущик.

Тепер ви знаєте всі секрети вирощування помідорів черрі. Нехай ваші томати виростуть здоровими, яскравими, прикрасять і садок, і дім, порадують смачними плодами.

Закрыть
Закрыть

Войти

Закрыть

Корзина (0)

Корзина пуста Нет товаров в корзине.
0