Вирощуємо кукурудзу: для їжі, зберігання та захисту від протягів

Солодкі зерна кукурудзи – улюблені ласощі багатьох дітей і дорослих, але використовувати культуру можна набагато ширше. Повністю зрілі зерна чудово зберігаються, з них виходять ситні та смачні каші. Культуру використовують як корм для худоби, а цінні кукурудзяні рильця дуже затребувані в народній медицині. Крім того, ефектні стрункі рослини прикрасять вашу ділянку зеленою живою стіною і захистять більш ніжних сусідів по грядці від вітру.

Щоб результати відповідали очікуванням, необхідно садити і доглядати за кукурудзою за всіма правилами.

Терміни посадки

Сроки посадкиКукурудзу в промислових масштабах вирощують, в основному, на півдні України. Однак для власних потреб її можна посадити і на півночі країни, необхідно тільки трохи зрушити терміни посіву. Так, в центральних і південних районах рослину сіють у середині травня, у Чернігівській, Київській, Житомирській та інших північних областях посів переноситься на кінець травня – початок червня. До цього часу ґрунт трохи підсохне та прогріється до 10°С, а всі поворотні заморозки минуть.

Якщо ви переживаєте, що кукурудза не встигне визріти або хочете поласувати качанами якомога раніше, то проростіть зерна до розсади. Терміни посіву в торфоперегнійні горщики – початок травня. У цьому випадку вже до кінця весни у вас будуть сіянці з 2-3 листочками, які можна без побоювань пересаджувати у відкритий ґрунт.

kak-vyrastit-kukuruzu-na-dache

Сусіди та попередники кукурудзи

Кукурудза не дуже вибаглива в плані рослин-попередників. Вона добре росте після картоплі, озимих злаків, але в той же час її вирощують і як монокультуру. На чорноземному ґрунті за умови щорічного внесення органіки культура може рости 6-10 років, а на менш родючому ґрунті – до 5 років.

Що стосується овочів-сусідів, то кукурудза найбільше «дружить» з огірками та помідорами. Однак, не садіть кукурудзу впритул до них, оскільки вона велика любителька азоту і з задоволенням вибирає його з ґрунту і, наприклад, тим же огіркам може просто його не дістатися.

Бобові культури – це панацея, вони насичують ґрунт азотом, що корисно для кукурудзи, яка, в свою чергу дає опору гороху і квасолі. Величезні листя гарбуза прикриють корінці кукурудзи і захистять їх від перегріву, а найбільші гарбузи будуть захищені від холодного вітру.

Соседи и предшественники кукурузы

Не варто садити кукурудзу поруч із селерою і столовим буряком, а також після проса, щоб не провокувати поширенню спільного шкідника – кукурудзяного метелика.

Вибір і підготовка ґрунту

Культура буде вам вдячна за світлу відкриту ділянку без протягів і добре удобрену землю з нейтральною або слабокислою реакцією. При кислому ґрунті бажано провести вапнування, додаючи на кожні 10 м² по 3 кг вапна.

Землю під посадку краще готувати з осені. Перекопайте ґрунт на штик лопати і внесіть:

  • витриманий 1,5-2 роки гній або компост (0,5 відра на 1 м²);
  • деревну золу (0,5 кг на 1 м²).

Навесні перекопайте ґрунт повторно на таку ж глибину і внесіть на 1 м²:

  • калійні добрива
  • азотні добрива

Вибір сорту і підготовка садивного матеріалу

Выбор сорта и подготовка посадочного материала

Кількість майбутнього врожаю безпосередньо пов’язана із сортом рослини. На даний момент оптимальними вважаються гібриди – вони більш витривалі та врожайні. Найбільш якісний посадковий матеріал можна придбати у перевірених продавців.

Якщо зерна були зібрані з власного городу, то уважно огляньте їх і виберіть найбільші екземпляри без пошкоджень. Щоб перевірити насіння на схожість, підготуйте 5% сольовий розчин і насипте в нього посадковий матеріал. У вас зійде зерно, яке осіло на дно.

Тепер необхідно протравити насіння. Візьміть:

  • 1% марганцівку (1 м);
  • чисту воду (100 мл).

Інгредієнти змішайте і опустіть зерна в розчин на 7-10 хвилин. Потім вийміть, промийте під проточною водою і трохи підсушіть.

Схема посадки кукурудзи

Схема посадки кукурузы

Є кілька схем посадки рослини. Для отримання якісного врожаю сійте рідше: 30 х 70 см. Якщо ви припускаєте використовувати культуру, як стіну від вітру, то сійте її частіше – 15 х 60 см. Бажано сіяти відразу кілька рядків культури для кращого перехресного запилення. Також можна садити кукурудзу за схемами: 35 х 40-50 см або квадратно-гніздовим способом з інтервалом у 45 см (у цьому випадку на 1 м² вийде 9 рослин).

Посів кукурудзи

Посев кукурузы

У кожну лунку кладіть по 2-4 зернини. Глибина їх загортання залежить від вологості ґрунту та стану садивного матеріалу. В теплу вологу землю набрякле насіння з паростками заглиблюють на 3-4 см. Тверді зерна можна заглибити до 7-10 см. Насіння присипте ґрунтом і добре полийте.

Подальший догляд

Після появи 4 справжніх листків необхідно прорідити сходи. Видаляйте найслабші паростки.

Незважаючи на те, що кукурудза непогано переносить посуху, поливи їй все одно потрібні, особливо в період цвітіння і формування качанів. Зволожуйте культуру у міру підсихання ґрунту. І після кожного поливу обов’язково розпушуйте міжряддя, щоб зберегти доступ кисню до коренів.

Овочеві види культури формують безліч пасинків, які забирають частину сил у рослини, тому їх необхідно акуратно видалити. Залишайте тільки по 2-4 великих качана на кущі.

За теплий період кукурудзу бажано двічі підгорнути.

Культура також потребує 2-3 підгодівлі. Перша підгодівля проводиться до початку активної фази росту. Для цього вам знадобиться настій коров’яку або куряка. Під час цвітіння теж підкоміть.

Збір врожаю

Сбор урожая

Рання кукурудза дозріє вже до середини серпня, а наприкінці літа будуть готові й більш пізні сорти. Стиглість качанів визначається за кольором кукурудзяних рилець: при повному дозріванні вони підсихають і стають коричневими.

Тепер ви знаєте достатньо про посадку і догляд за кукурудзою, щоб отримати багатий врожай зерен. Його вистачить і «на поїсти», і на консервацію.

 

Закрыть
Закрыть

Войти

Закрыть

Корзина (0)

Корзина пуста Нет товаров в корзине.
0