Цілина – з чого почати?

   a14Як можна освоїти цілину? І на що звернути увагу,  враховуючи досвід весни-літа 2009 року.

   Крок перший. Взяти чорну плівку, ширина якої 6 м, а довжину ви визначаєте самі, залежно від того, яку ділянку плануєте накрити. Плівкою необхідно накрити саме ту частину, на якій ви хочете наступного року щось посадити. Найкраще це робити в травні, коли вже проросте все насіння. Тоді можна траву скосити і там же її залишити. Взяти розчин активованого ЕМ-А (ефективні мікроорганізми) і води у співвідношенні 100 мл до 10 л води і полити ним скошену траву і землю, яку ви плануєте накрити. Або ж добре «посолити» ділянку ЕМ-бокашиками. Важливо зробити це після дощу, щоб було достатньо вологи.

   Весна – літо 2009 року. Для заощадження коштів рекомендую приготувати ЕМ-настій на основі ЕМ-бокашів (інструкція викладена на ст. ___ вісника) або активованих ЕМ-А (брошура Г. Селектора «Здорові томати», ст. 14). ЕМ-настій готується на основі лікарських і біодинамічних трав (деревій, кульбаба, живокіст, лікарська ромашка, пижмо, кропива, часник…). Суттєвою перевагою ЕМ-настій є те, що кількість активованого настою збільшується з літра до 20-25. А це важлива умова для приготування компосту, осінньої обробки землі, закладення теплих грядок і для швидкої ферментації зеленої маси і коріння, яке залишиться під плівкою. Необхідною умовою такої технології є достатня вологість. Якщо ділянка буде сухою, то ефективність істотно зменшується.

 Крок другий. Накриваємо підготовлену земельну ділянку плівкою. Прикладаємо камінням краї, щоб вона залишалася на місці не зважаючи на погодні умови.

  Весна – літо 2009 року. Спілкуючись з колегами, довелося чути думку про те, що не можна накривати земельну ділянку чорною плівкою, тому що літня спека нагріватиме плівку до високої температури і мікроорганізми, які  мали б допомогти нам очистити ділянку, просто загинуть. Моя особиста практика попередніх років і сезону 2009 року дозволяє стверджувати, що така думка є хибною. Не можу стверджувати, що це правильно для південних регіонів, де сонця значно більше, але в нашому західному регіоні такий метод є дієвим і мало затратним. Єдине, що хочу додати: щоб плівка служила довше, не розтріскувалась, можна прикрити її мульчуючим шаром соломи, листя, сіна чи трави товщиною 5-7 см. Тоді комфортніше мікроорганізмам і черв’якам буде під плівкою і вона не псуватиметься так швидко під дією ультрафіолетового проміння.  Є спеціальні мульчуючі плівки, які не вимагають шару прикривання, оскільки вони сонцевитривалі й мають довший термін служби. Правда й ціна такої плівки значно вища.

  Крок третій. Восени забираємо плівку і без зайвих зусиль за допомогою плоскоріза розпушуємо верхній шар землі. Поспостерігайте за тим, що відбувається під плівкою. Ви будете здивовані, але черв’яки, мурашки, миші зроблять за вас роботу з розпушування діляночки, а всі рослини з корінням, від яких ви хотіли позбутися, перетворяться на чудовий корм для черв’яків, різноманітних мікроорганізмів, адже завдяки тому, що ми припинили процес фотосинтезу, від коріння і скошеної трави вже нічого не залишиться.

  Весна – літо 2009 року. Якщо ми попередньо пролили ділянку ЕМ-настоєм, то термін перебування ділянки під плівкою значно скорочується. Достатньо 30-40 днів і не варто чекати до осені. Час від часу спостерігайте за тим, що відбувається під плівкою. Ви будете здивовані, наскільки добре ділянка утримує вологу і як швидко пропадають бур’яни. Хочу замовити добре слова про крота. На початку вересня дощів було дуже мало, і земля страждала від спеки. Коли я зняла плівку, то завдяки старанням крота, землю плоскорізом було обробляти дуже легко.  За рахунок того, що плівка утримувала вологу і поживи для черв’яків було достатньо (адже всі рослинні рештки залишилися під плівкою), саме вони й привабили крота. Я відразу засіяла вику яру з вівсом і відмітила про себе, що в природі все має своє призначення. От і кріт показав себе з якнайкращого боку.

   Крок четвертий. На початку вересня беремо насіння вики (ленчу) ярої з вівсом  і після розпушування земельки плоскорізом засіваємо її цією або ж іншою сидеральною культурою. Накриваємо насіння шаром вологої земельки і мульчуємо тонким шаром трави, сіна чи соломи для того, щоб зберегти вологу і дати можливість насінню прорости.

Весна – літо 2009 р. Для засівання можна використовувати будь-яку сидеральну культуру, не обов’язково вику. Підійде фацелія, гірчиця, ріпак, олійна редька або ж інші культури, залежно від того, що ви плануєте надалі вирощувати на цій земельній ділянці.

   Крок п’ятий. Зелене поле вики з вівсом залишаємо зимувати на тій же ділянці, не скошуючи їх. Для чого? Таким чином ми економимо свій час для інших важливих справ, а вика перемерзає і чудово затримує сніг і вологу. Коріння вики структурує землю і про перекопування ви просто забудете. Крім того, вика повністю очищає ділянку від різноманітних бур’янів.

    Крок шостий. Напровесні, як тільки зійде сніг і буде можливість зайти на нашу ділянку, ми плоскорізом без зайвих зусиль забираємо з ділянки залишки вики й вівса, розпушуємо ним верхній шар землі й робимо рядочки для посіву  ранніх культур – моркви, редиски, зеленої цибульки. У рядочки додаємо ЕМ-бокашиків разом із насінням дрібнонасінних культур, компосту або ж біогумусу, присипаємо земелькою, утрамбовуємо для гарного проростання.

  Весна – літо 2009 року. Насіння моркви висівайте в пухку землю. Якщо ви тільки починаєте працювати за технологіями органічного землеробства, то повинні взяти до уваги, в якому стані ваша земля. Якщо ви перекопували ділянку, використовували мінеральні добрива, то на перший рік не побачите належної віддачі. Адже головне правило органічного землеРОБа – це зробити землю. Для цього ми й висіваємо сидерати. А морква хоче пухкої родючої землі. Земля стає такою, якщо вносити в неї достатньо органіки (див. технологію теплої грядки). Особливо не розраховуйте на віддачу на ділянці, де раніше велися будівельні роботи і шару родючої землі там майже не залишилося. Тоді краще таку землю привезти, попередньо очистивши ділянку від усіх будівельних залишків. Сама плівка пухкості не додає, а лише позбавляє ділянку від бур’янів. Пухкою земля робиться за рахунок органіки, яку успішно переробляють черв’яки і мікроорганізми. І чим більше органіки, тим кращі результати і краща земля.

    Крок сьомий. Засіяну діляночку по можливості накриваємо білим агро волокном (спанбондом). Це підвищить температуру на 3-4  градуси і захистить насадження, наприклад, редиски від хрестоцвітої  блішки, забезпечить швидше проростання насіння і дасть більш ранній урожай.

   До уваги: для здешевлення запропонованої технології можна замість чорної плівки використати прозору, але на неї слід обов’язково покласти шар сонценепроникного матеріалу (грубий шар соломи, тирси, торфу, сіна чи скошеної трави). Хоча він і менш витратний, але більш трудомісткий, тому вибір за вами.

Закрыть
Закрыть

Войти

Закрыть

Корзина (0)

Корзина пуста Нет товаров в корзине.
0