Плодовий сад: що робити після збирання врожаю

Збір фруктів в саду ось-ось закінчиться, проте до зими дачникам іще треба багато встигнути. Від правильного завершення сезону залежить кількість майбутнього врожаю і здоров’я самих культур. Що потрібно іще встигнути зробити?

1. Генеральне прибирання

Не варто легковажно ставитися до прибирання опалого листя й плодів, мовляв, перегниють і будуть добривом в наступаючому році. У такого «добрива» є і зворотна сторона. Опалі фрукти – це, насамперед, їжа для мишей, і на частування будуть приходити гризуни з усієї округи. Після ситної трапези мишки влаштуються на зимівлю під корінням рослин, і якщо й не знищать, то сильно послаблять дерева та чагарники. До речі, город та квітник, розташовані поруч, також будуть в зоні інтересу хвостатих.

Також варто враховувати, що здебільшого опалі плоди – хворі або постраждалі від комах-шкідників. А тепла «ковдра» з гниючих фруктів – прекрасне місце для зимівлі жуків та личинок, грибків та інших збудників хвороб. Втім, вони всі чудово зимують і в муміфікованих плодах, які залишилися на гілках, тому їх також обов’язково видаляють.

З усього цього слід зробити висновок, що генеральне прибирання у плодовому саду – задача потрібна й важлива. А якщо ви в цьому році боролися і перемогли якесь захворювання крупномірів, то опале й неприбране листя цілком може спровокувати його черговий спалах в наступному сезоні.

2. Обрізка

Як відомо, різні культури вимагають своєї обрізки, виняток становить санітарна. При цьому видаляються всі хворі, зламані або пошкоджені гілки, які можуть стати джерелом майбутніх захворювань. Окрім того, осінь все-таки більш спокійний сезон, ніж весна, і роботу можна виконати не поспішаючи, лише б дозволила погода.

Подібну обрізку потребують і ягідники. Жимолость, смородина й аґрус «прокидаються» навесні дуже рано, і якщо непотрібні пагони вже видалені – чагарничкам не доведеться витрачати сили на їх харчування. А ви заощадите час, якого навесні, як правило, не вистачає.

Малина й ожина, крім санітарної обрізки, потребують іще й видалення пагонів, що відплодоносили. Загущені чагарники можна прорідити і вирізати найслабкіші та найтонші гілочки, але не перестарайтеся, щоб надмірно не послаблювати культури перед морозною зимою.

Ремонтантні сорти малини рекомендується повністю зрізати (особливо у північних областях). Урожай в цьому випадку буде одноразовим, тільки на пагонах поточного року. Проте така міра по догляду дозволить уникнути багатьох захворювань культури, а якість ягід буде набагато вище.

3. Вологозарядний полив

Багато садівників радіють сухій осені – звісно, працювати в рази приємніше, коли з неба не тече. Проте плодові дерева і чагарники часто страждають від осінньої посухи, хоча безпосередня небезпека їх чекає тільки взимку. Коренева система в сухій землі частіше вимерзає, а морози і зимові вітри – висушують стебла. Проблема до того серйозна, що запросто може згубити посадки, тому перед зимою дерева і чагарники варто обов’язково ретельно полити.

Оптимальний час для проведення такого виду робіт – осінній листопад, коли розвиток пагонів вже припинився. Зволоження має бути рясним, на кожен м² під доросле дерево можна вилити до 140 літрів води. Однак уникайте надлишку вологи, який теж не піде крупномірам на користь: він порушить повітрообмін і створить хороше середовище для розвитку гнилей та інших захворювань. Перед вологозарядковим поливом обов’язково враховуйте погодні умови, і якщо осінь була дощова і ґрунт глибоко просочився, то додаткового зволоження можна не проводити.

4. Побілка стовбурів

У багатьох дачників цей пункт викликає посмішку, адже побілку, як правило, проводять навесні. Насправді весняна побілка – це, скоріше, декоративна міра без видимої практичної мети. Одна з основних причин, по якій білять дерева – їх захист від сонячних опіків. В лютому – березні, коли навколо іще лежить сніг, сонце вважається дуже «злим». Більшість дачників в цю пору іще не відвідують свої володіння, тому подбати про рослини варто заздалегідь.

Перед побілкою стовбурів їх бажано попередньо очистити від моху, видалити кору, яка відшаровується, а також обробити пошкодження, якщо такі є в наявності. Проводити саму роботу необхідно в сухий день. Використовувати можна як магазинні, так і самостійно приготовані засоби з мідного купоросу та вапна.

5. Снігозатримання

Рослини від морозів найкраще захищає сніг, окрім того – це джерело вологи навесні, тому його краще утримувати під культурами. Щоб сильний зимовий вітер не здув сніговий покрив, можна встановити спеціальні щити з підручних матеріалів – лапнику, хмизу, жорстких стебел соняшнику або листів черепиці, заліза.

6. Укриття теплолюбних культур

Теплолюбним рослинам, таким як виноград, ягідники в штамбовій формі, особливо щеплені, а також окремі сорти аґрусу одного сніжного покриву може не вистачити, тому їх необхідно додатково вкрити. Не робіть цього занадто рано – невелике зниження температури (до -5˚С) культурам не зашкодить, проте вони запросто можуть випріти під теплою «кожухом». А от підготувати все необхідне треба заздалегідь – зняти ліани з опор, встановити каркаси й закупити покривні матеріали.

7. Захист від гризунів

Такі маленькі мишки часом набагато більш серйозна загроза для культур, ніж люті морози – вони зимують в коренях, обгризають кору й молоденькі гілочки. Часом їм «на допомогу» приходять і зайці. Зимові будиночки-укриття для рослин дуже люблять і мишоподібні гризуни. Щоб непроханих гостей не було, необхідно користуватися засобами, що відлякують – просоченим березовим дьогтем дрантям або колючими ялиновими лапами. А ось отруйних приманок варто уникати, адже до них можуть дістатися інші тварини або птахи.

Приділіть особливу увагу молоденьким саджанцям: їх кора – справжній делікатес для зайців. Стовбури можна обмотати лапником або встановити навколо них спеціальні захисні сітки.

Як бачите, після збору врожаю в саду іще досить багато справ. Але нехай це буде подяка культурам за добрий врожай у цьому році і запорукою здоров’я рослин і великої кількості плодів у майбутньому.

Закрыть
Закрыть

Войти

Закрыть

Корзина (0)

Корзина пуста Нет товаров в корзине.
0